Dorina oltással előzi meg a méhnyakrákot
- Részletek
- Kategória: HPV
- Megjelent: 2007. február 26. hétfő, 19:08
- Találatok: 1785

Pély Barna javasolta az oltást párjának, akinek édesanyja és nagymamája is méhnyakrákból kiinduló áttétes rákban vesztette életét. A szakorvosok arra figyelmeztették Galambos Dorinát és húgát, hogy a betegség őket is veszélyezteti, de a méhnyakrák elleni oltással megelőzhető annak kialakulása.
A nyilvánosságot azért vállalták a lányok, mert fontosnak tartják, hogy az emberek felfigyeljenek egy olyan lehetőségre, amivel megelőzhető egy súlyos betegség.
Az oltást dr. Szőnyi György, a Szülészeti-Nőgyógyászati Prevenciós Tudományos Társaság titkára adta be a Schöpf-Merei Ágost Kórház és Anyavédelmi Központ oltóközpontjában. Ő volt az, aki tavaly december beadta a magyarországi első oltásokat is.
A méhnyakrák kialakulását 99,7 százalékban a humán papilloma-vírus okozza. A 15–24 év közötti férfiak és nők negyede magában hordozza ezt a vírust. Becslések szerint az aktív szexuális életet élők már az első 2-3 évben megfertőződnek.
Dorina húgának szervezetében is megtalálták a vírust. „Az oltással megelőzhető, hogy méhnyakrák alakuljon ki nálam, én elsősorban ezért vállaltam az oltást” – mondta Galambos Adriána.
A vakcina elsősorban a még szexuális életet nem élő serdülőknek javasolt, de hatékony a 16–26 év közötti lányok esetében is. A HPV a fiúknál pénisz-és végbélrákot okozhat, ezért érdemes a 9–15 éves fiúkat is beoltatni.
Az oltóanyag közel 100 százalékos védettséget nyújt a humán papillomavírus bizonyos típusai által kiváltott daganatos megbetegedés, illetve a két másik típusa által előidézett, nem halálos, de rendkívül kellemetlen nemi szervi szemölcsök kialakulása ellen.
A vakcina kizárólag a méhnyakrák megelőzését szolgáló védőoltás. A humán papillomavírus hatására már kifejlődött betegség kezelésére nem alkalmas, és nem helyettesíti az évenkénti nőgyógyászati szűrővizsgálatot.











